Yalova’nın iklim ve bitki zenginliği yönünden arıcılık için uygunluğu, gelecek nesillerde de sürdürülebilir en önemli avantajlarından birisidir.

Ihlamur, kestane, böğürtlen, kekik, akasya, karabaş otu Yalova’nın bitki örtüsünün zenginliğini ortaya koymaktadır.

Bu zenginlik, arı ürünleri içerisinde doğal vitamin ve protein kaynağı polenin değerini de arttırmaktadır.

İçeriğinde; B1, B2, B3, B4, B5, B6, C ve E vitaminleri ve organik asitler gibi önemli bileşenleri ihtiva eden polen, canlılar için büyük faydalar sağlamaktadır.

1kg polendeki vitamin ve protein 200 kg bala eşittir. 1 insana günde proteinin yapıtaşı olan 18 aminoasit gerekli iken polende tam 21 aminoasit bulunmaktadır. Hiçbir gıda maddesinde böyle bir mucize yoktur. Polen için günlük alınabilir 20 gr’lık doz, sağlıklı olmamızın doktorsuz reçetesidir. Arı ürünleri tedavi amacıyla dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu bilim dalına da Apiterapi denmektedir. Yalova Birlik Balı’nın TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından yapılan analizleri sonucunda, glukoz, ticari şeker ve diğer yabancı madde kalıntılarını içermediği Türk Gıda Kodeksineuygunluğu tesbit edilmiştir. Ballar antioksidan özellikleri bakımından büyük öneme sahiptir.

Yalova’da üretimin büyük bir çoğunluğunu kestane ve ıhlamur balı oluşturmaktadır. Üniversitelerimiz tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda; antioksidan özellik bakımından ballar içerisinde en üst sıralarda kestane balının yer aldığı ispatlanmıştır. Yalova’da kestane ve ıhlamur ağaçlarının yoğun olduğu yöreler ise Termal,Teşvikiye, Gacık ve Samanlı Dağları’dır. Yalova Birlik Balı patentlidir ve ülser, üst solunum yolu, astım, bronşit, verem rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir.

Yalova arıcıları, Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği’ni, Ekim 2003 tarihinde kurmuştur. Birlik, 2005 yılı itibariyle 120′yi aşkın üye ile faaliyet göstermektedir. Birliğin amaçlarından birisi de arıcıların ürettiği doğal arı ürünlerinin tüketiciye daha sağlıklı ve kaliteli ulaşmasını sağlamaktadır. 19.yy’da Osmanlı saraylarının bal ihtiyacı sadece Yalova’dan temin edilirmiş. Zaman içerisinde Yalova Balının değerini tesbit eden dünya, Yalova’da üretilen arı ürünlerine daha çok yönelecektir.