Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

Yalova’daki süs bitkileri üreticiliği, ülke genelinde önem taşımaktadır. Ülkede üretilen kesme çiçeklerin % 20′den fazlasını Yalova karşılamaktadır.

Süs bitkileri yetiştiriciliği; salon ve süs bitkileri, bahçe ve çevre düzenlemesinde kullanılan ağaçlar, soğanlı ve rizomlu süs bitkileri, kesme çiçek olmak üzere dört kısımda toplanır.

Yalova’da halkın önemli bir kısmı geçimini çiçekçilikten sağlamaktadır. Akköy, Koruköy, Kadıköy, Samanlı, Hacımehmet, Laledere, Safran, Elmalık, Kazimiye, Taşköprü ve Çiftlikköy’de yaygın bir şekilde çiçekçilik yapılmaktadır.

Kesme çiçek üretimi ağırlıklı olarak başta Kadıköy merkez olmak üzere Elmalık Yolu, Elmalık Köyü, Kazimiye, Çiftlikköy, Laledere ve Hacımehmet köylerinde yapılmaktadır.

Saksı çiçek üretimi ise; Yalova merkez, Altınova ve Taşköprü’de gerçekleştirilmektedir. Yalova’da yetiştirilen süs bitkileri ülkenin her yerine pazarlandığı gibi, yurt dışına da ihracatı yapılmaktadır. Yalova’da Taşköprü Üretim Tesisleri, ihracat mezatıdır. Mayıs ayından Ekim ayına kadar kesme çiçek ihracatı yapılmaktadır.

Genellikle karanfil birinci sıradadır. Kesme çiçek üretiminde İzmir’den sonra Yalova gelmektedir. Yalova Antalya iliyle bu konuda başabaş gitmektedir. Yalova aynı zamanda Türkiye’yi yaz aylarında besleyen tek ildir. Kesme çiçek, Yalova’dan nakliye organizasyonu ile tüm il borsalarına gönderilmektedir.

Saksı çiçekciliği ve dış mekan çiçekçiliği ile Yalova bir numara olup, ilde bulunan Gardenia Çiçekçilik Kuruluşu, dış mekan ve peyzaj da ilk sırayı almaktadır.

Çiçek ve Yalova

Çiçek Yalova’nın simgesidir.
Türkiye’de çiçek üretimi ilk kez Yalova’da başlamıştır.
Türkiye’nin çiçek üzeritimin % 85′i halen Yalova’da gerçekleşmektedir.
Süs Bitkileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışmaları devam etmektedir.
Çiçek kenti Yalova, Flower Show 2003-Yalova Süs Bitkileri Fuarı ile gündeme geldi.

2003 yılında fuarın ilki düzenlendi. Bu ilk açılışta 64 üretici stand açarak dünyaya açılış yaptı. İlk Fuar Cumhuriyet alanında düzenlendi. 2004 yılında ise Fatih Caddesi üzerinde bulunan arbaratum üzerinde daha geniş olarak yapıldı. Fuarın şehre uzak olması nedeni ile ziyaretçi sayısı 20 binde kaldı. 2005 yılında ise fuar alanı olarak yine Cumhuriyet alanı tespit edildi. Şehir merkezinde oluşu ziyaretçi sayısını arttırarak gezenlerin sayısı 35 bini buldu. 2005 yılında yapılan fuarın tüm organizasyonu Yalova Ticaret ve Sanayi odası düzenledi. Önümüzdeki sene yurt dışından katılacak olan firmaların sayısının artacağı tahmin ediliyor. Bu yıl altı ülkeden çiçek üreticisi fuara katıldı.

2005 yılı fuarının açılışını yine Ticaret ve Sanayi Bakanı li Çoşkun yaptı.Çoşkun,” Yalova İlinin
Marmara bölgesinde çiçekçilikte uzmanlaştığını söyleyerek bu yıl içinde Altınova ilçes inde Çiçekçilik Organize Saniyi Bölgesinin temellerinin atılacağını belirtti.

Üç seneden beri yapılmakta olan Fuar açılışında Yalova dışında iyi tanıtımın iyi yapılmadığı görüldü.Fuara katılan üreticileri fuar açılışından önce büyük şehirlerdeki bilboardlara afişler asılarak daha iyi tanıtım yapılmasını istediler.