Yalova coğrafi konum itibariyle İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerine yakın bir ildir. Karayolu, denizyolu ve havayolu imkanları ile diğer illere bağlı olan Yalova, ulaşımda coğrafi konumu ve belirli merkezlere olan yakınlığı ile birçok avantajlara sahiptir. İstanbul, Bursa ve Kocaeli illeri arasında yer alan kente karayolu ve denizyolu ile yoğun yolcu giriş çıkışı olmaktadır. Yalova, Avrupa ve İstanbul’un Ege ve Akdeniz’e geçiş yolu üzerinde önemli bir konuma sahiptir.

Karayolu Ulaşımı
Yalova karayolu bağlantıları ile komşuları olan Bursa ve Kocaeli illerine bağlıdır. Yalova’da gerek ilçelere olan bağlantılar gerekse komşu illere olan bütün bağlantılar asfalt yollarla sağlanmaktadır. Yalova’nın güneyinde yer alan Bursa ili ile olan karayolu bağlantısı, Samanlı Dağları üzerinden geçmesi sebebiyle hem virajlı hem de inişli-çıkışlıdır. Oldukça işlek olan bu yolun standartlarını arttırmaya ve genişletmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yalova-Bursa bağlantısı ile, Yalova’dan İç Anadolu bölgesinin yanında, Ege ve Akdeniz bölgelerine de ulaşmak mümkündür. Yalova-Kocaeli karayolu bağlantısı ise, Yalova’nın aynı zamanda İstanbul’a ve İç Anadolu’ya açılan diğer önemli bağlantısıdır. Yalova ili içinde mevcut karayolu ağı toplamı 334 km’dir. Bu ağın 90 km’sini devlet yolları, 179 km’sini köy yolları oluşturmaktadır. Yol ağının 288 km’si asfalt, 43 km’si stabilize ve 3 km’si tesviye nitelikli; köy yollarının 133 km’si asfalt, 43 km’si stabilize ve 3 km’si de tesviye nitelikli yoldur.

Yalova’nın çevre il ve ilçelere uzaklığı:
Yalova-Bursa: 69 km
Yalova-Gemlik: 43 km
Yalova-Orhangazi: 21 km
Yalova-Karamürsel: 30 km
Yalova-Gölcük: 50 km
Yalova-Kocaeli: 63 km
Yalova-İstanbul: 174 km

Denizyolu Ulaşımı
Yalova, bir kıyı ili olması sebebiyle denizyolu ulaşımına açık olup denizyolu ile genellikle İstanbul-Yalova arasında yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır. Yalova-İstanbul arasında Şehir Hatları Yolcu Vapurları ve Deniz Otobüsleri ile sadece yolcu taşımacılığı gerçekleştirilirken, arabalı vapurlarla araç ve yolcu taşımacılığı, feribot seferleri ile yük, yolcu ve araç taşımacılığı yapılmaktadır. Yalova’dan İstanbul ve Kartal’a düzenli Ekspres ve Deniz Otobüsleri seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Yalova’dan Yenikapı’ya feribot, Pendik’e feribot ve Topçular’dan Eskihisar’a arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Yalova’da 9 Kasım 1996 tarihinde yat limanı inşaatına başlanmış olup, halen inşaat çalışmaları devam etmektedir. İnşaatın tamamlanması ile yörenin turizme yönelik aktivitesi artacak ve değişik boyutlarda yaklaşık 300 yat limandan istifade edebilecektir.

Havayolu ulaşımı
Yalova, bugün için havayolu ulaşımı imkanına sahip değildir. Fakat Hava Harp Okulu’na ait olan Yalova-Kocaeli karayolu üzerinde bir havaalanı bulunmaktadır.